Żywienie aktywnego psa

Żywienie psa ma bardzo istotne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Opieka nad psem, to bowiem nie tylko spacery i wsypanie czegokolwiek do miski. Opieka nad psem to bardzo precyzyjny zakres czynności, które trzeba wykonywać po to by pies był nie tylko zdrowy, ale bardzo zadowolony, szczęśliwy, w formie i w dobrej kondycji. I tu właśnie wchodzą w grę spacery i zabawa z psem, pielęgnowanie go i dbanie o niego, ale również odpowiednie karmienie. I tu słowo odpowiednie ma kluczowe znaczenie.

Odpowiednie karmienie, to karmienie, które dopasowane jest do psa pod każdym względem. Ma tu znaczenie, nie tylko rasa psa, ale również wiele innych czynników. Chodzi między innymi o rozmiary psa, inaczej się bowiem karmi i inaczej odżywia psa małego, inaczej psa dużego. Wielkie znaczenie ma też tryb życia psa. Część ras jest bowiem bardzo żywotna i żwawa. Inne rasy są spokojne, stateczne i raczej powolne. Ma to ogromny wpływ na przemianę materii u tych zwierząt i dlatego też bardzo ważne jest dostosowanie karmienia do trybu ich życia.

Rodzaje psiej aktywności

Jak zatem karmić psa aktywnego, biegającego, skaczącego i takiego, u którego okres aktywności jest dominujący nad okresami spoczynku? Oczywiście, odpowiednio do potrzeb, tylko co to dokładnie oznacza. Przede wszystkim, oznacza to prawidłowe rozpoznanie rodzaju wysiłku jaki wykonuje nasz czworonożny przyjaciel. Może to być wysiłek krótki i bardzo intensywny, a może to być wysiłek stały i bardzo długi. Obydwa wymagają innego rodzaju karmy, ze względu na różnorodne zużycie energii, inne zapotrzebowanie na nią i inne spalanie, karma musi dostarczać innego rodzaju substancji.

Odpowiednie składniki i proporcje

I tak, podstawową wyżywienia psów aktywnych są węglowodany i tłuszcze podawane w odpowiednich proporcjach, zależnie właśnie od rodzaju wykonywanej aktywności. Psy, których wysiłek, a co za tym idzie i aktywność są raczej krótkie, ale też i bardzo intensywne wymagają posiłków, które bogate są przede wszystkim w węglowodany, dopiero na drugim miejscu stawiamy w tym przypadku tłuszcze. Natomiast, ilość tłuszczów w posiłku zwierzaka powinna wzrastać, wraz z wydłużaniem się jego treningu. Zatem, psy, których aktywność jest długa i stała, potrzebują diety bogatej w duże ilości tłuszczu. To zapewni im odpowiedni zestaw niezbędnych i wartościowych substancji.

Jakie znaczenie ma stosowanie odpowiednich proporcji i co wnosi do życia zwierzaka? Przede wszystkim energia dostarczana z węglowodanów i tłuszczów jest nieco inaczej wydobywana i nieco inna. Węglowodany dostarczają energii szybko i na krótko. Tłuszcze odwrotnie, powoli ale na dłużej. Stąd tak ważne dopasowanie diety. Dzięki temu pies może osiągać znacznie lepsze wyniki, jeżeli jest sportowcem. Poza tym, wpływa to również na produktywność i wytrzymałość zwierzaka.

Dobór jest ważny

Widać zatem z powyższych informacji, jak ważne jest by zwierzę otrzymywało odpowiedni do swoich potrzeb i oczekiwań posiłek. Aktywność też nie jest czynnikiem jednorodnym i od rodzaju tej aktywności też zależy jakość i rodzaj posiłku. Dobrze jest zdać się tutaj na wiedzę i fachowość twórców profesjonalnych karm dla psów, którzy produkują karmy dla psów aktywnych z podziałem na rodzaj wykonywanej aktywności. Mamy wówczas pewność, że wszystko właściwie przebiega.

Jak się bawić z psem?

Pies w domu jest trochę jak dziecko. Nie wystarczy go mieć i co jakiś czas...

Ile karmy w karmie, ile...

Czytanie składu produktów, to podstawowe zadanie każdego konsumenta. Dotyczy to...

Telefon: +48 12 378 49 05

Zobacz także

Sprawdź slepy zoologiczne

Royal canin Karma Hill's i hills Cat food and accessories Katzennahrung, Katzenfutter Aliments et accessoires pour chats Hills
Accesorios para gatos, pienso húmedo para gatos Aliments et accessoires pour chats Hill's Hill's Kutyaeledel Cat food and accessories
Purina Hill's Lojas de animais Hills Hill's Chovateľské potreby