Zakup egzotycznego zwierzęcia – o czym warto pamiętać?

Zakup egzotycznego zwierzęcia to bez wątpienia bardzo ważna decyzja, którą z całą pewnością trzeba dokładnie przemyśleć. Decydując się na hodowlę jaszczurki, węża, kameleona czy pajęczaka musimy posiadać odpowiednie do tego celu terrarium, aby zapewnić zwierzęciu optymalne warunki rozwoju.

Egzotyczne zwierzęta są trzymane w terrariach, ale nie oznacza to, że są wolne od jakichkolwiek zagrożeń. Osoby, które decydują się na hodowlę takiego zwierzaka bardzo często zapominają chociażby o psach czy kotach, które są popularnymi towarzyszami ludzi w domach i nie zawsze zachowują się przychylnie w stosunku do przebywającej w terrarium jaszczurki, węża czy patyczaka.

Przed zakupem egzotycznego okazu

Zanim podejmiemy ostateczną decyzją o zakupie egzotycznego zwierzęcia, warto wcześniej postarać się o zdobycie fachowej wiedzy dotyczącej nie tylko terrarystyki, ale także zasad hodowli określonego gatunku. W innych warunkach należy bowiem przechowywać jaszczurki czy węże, w innych natomiast trzymać pajęczaki. Informacji można szukać w specjalistycznych czasopismach, a także na portalach i forach dyskusyjnych, gdzie bardzo często swoją wiedzą dzielą się doświadczeni terraryści.

Warto zdawać sobie sprawę, że hodowla niektórych zwierząt egzotycznych może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak chociażby zakup specjalnych lamp emitujących promieniowanie UVB. Możemy zdecydować się na zakup lampy UVB 5.0 lub 10.0, jednak w doborze takiego urządzenia powinien pomóc nam przede wszystkim fachowy sprzedawca, gdyż każdy egzotyczny gatunek ma tak naprawdę inne wymagania. Musimy je mieć na uwadze chcąc zapewnić zwierzęciu możliwie jak najlepsze warunki do rozwoju.

Żółw, jaszczurka, wąż, a może pajęczak?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z terrarystyką, często nie do końca wie, jakie zwierzę wybrać do hodowli w terrarium. Oferta egzotycznych zwierząt w sklepach zoologicznych jest naprawdę duża, gdyż z roku na rok pojawiają się w nich coraz to nowe gatunki jaszczurek, węży czy pajęczaków. W sprzedaży dostępne są także między innymi pytony królewskie oraz gekony lamparcie. Węże i jaszczurki są bardzo liczną grupą zwierząt, a spotkać je można w blisko stu pięćdziesięciu wariantach kolorystycznych.

Wybierając konkretny gatunek egzotycznego zwierzęcia, musimy pamiętać, że często jego naturalnym środowiskiem życia jest tropikalny las, w którym panuje nie tylko wysoka temperatura, ale także duża wilgotność powietrza. Takie warunki rozwoju należy więc odtworzyć możliwie jak najlepiej w terrarium.

Na koniec warto dodać, że niektóre gatunki zwierząt terrarystycznych mogą być niebezpieczne dla ludzi. Decydując się na zakup takiego okazu, warto postarać się o właściwe zabezpieczenie terrarium (można na przykład zamontować suwak). Dzięki temu jadowity wąż czy pajęczak nie będzie mógł samodzielnie się z niego wydostać.

Najczęściej hodowane...

Wraz z wzrastającym zainteresowaniem terrarystyką, w sklepach zoologicznych...

Ile karmy w karmie, ile...

Czytanie składu produktów, to podstawowe zadanie każdego konsumenta. Dotyczy to...

Telefon: +48 12 378 49 05

Zobacz także

Sprawdź slepy zoologiczne

Royal canin Karma Hill's i hills Cat food and accessories Katzennahrung, Katzenfutter Aliments et accessoires pour chats Hills
Accesorios para gatos, pienso húmedo para gatos Aliments et accessoires pour chats Hill's Hill's Kutyaeledel Cat food and accessories
Purina Hill's Lojas de animais Hills Hill's Chovateľské potreby