Najczęściej hodowane gatunki zwierząt egzotycznych

Wraz z wzrastającym zainteresowaniem terrarystyką, w sklepach zoologicznych pojawia się coraz większa liczba egzotycznych zwierząt, które można hodować w domowych terrariach. Wśród nich pojawiają się już nie tylko kameleony czy różne odmiany jaszczurek, ale także węże, ptaszniki, skorpiony czy modliszki.

Zwierząt pochodzących z tropikalnych lasów jest bez wątpienia całe mnóstwo. Oczywiście nie każdy gatunek jest przystosowany do hodowli w terrarium, jednak jest ich na chwilę obecną tak dużą, że każda osoba zafascynowana terrarystyką może znaleźć idealnego zwierzaka dla siebie. Oto przegląd najbardziej popularnych zwierząt egzotycznych.

Kameleony i jaszczurki hodowlane

Kameleon jeszcze do niedawna był niewątpliwie numerem jeden wśród zwierząt hodowanych w terrariach. Najbardziej popularną odmianą jest kameleon jemeński, którego można nabyć już za około siedemdziesiąt-osiemdziesiąt złotych. Równie dużą popularnością wśród entuzjastów terrarystyki cieszą się kameleony lamparcie, jednak ceny zwierząt tego typu gatunku są znacznie wyższe (sięgają nawet trzystu-czterystu złotych).

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z terrarystyką, mogą zdecydować się na hodowlę jednej z odmian jaszczurek. Jaszczurki hodowlane są także dość powszechnie trzymanymi zwierzętami w terrariach, a ich popularność wiąże się głównie z niewielkimi rozmiarami oraz względnie dość prostymi do zapewnienia warunkami rozwoju. Zwierzęta te są łatwe w hodowli, bardzo przyjacielskie, a dodatkowo pozwalają się brać na ręce. Z popularnych jaszczurek hodowlanych można wymienić chociażby gekona otrzęsionego, gekona lamparciego oraz agamę brodatą.

Pająki, skorpiony i owady

Wszelkiego rodzaju pająki, skorpiony oraz owady cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem w porównaniu z jaszczurkami domowymi, ale nie oznacza to, że z ich hodowli nie można czerpać satysfakcji. Z najczęściej wybieranych pająków należy wymienić przede wszystkim ptaszniki. Ptasznik ognisty, olbrzymi czy trynidadzki – to ładnie ubarwione pajęczaki, które znakomicie sprawdzą się do hodowli w terrarium.

Nieco bardziej doświadczeni terraryści chętnie zajmują się także hodowlą skorpionów oraz różnego rodzaju owadów. Z ciekawszych gatunków można wymienić chociażby efektownego skorpiona skalnego, który jest spokojnym, nieagresywnym zwierzęciem o słabym jadzie. Może być hodowany nawet przez początkujących terrarystów.

Z owadów można natomiast wyróżnić karaczany, modliszki, pluskwiaki czy straszyki. Największą popularnością wydają się cieszyć głównie bezskrzydłe karaczany, zamieszkujące
w naturze tropikalne lasy Madagaskaru. Różne gatunki karaczanów można hodować nawet w jednym terrarium, gdyż owady te nie są wobec siebie agresywne.

Węże mahoniowe i zbożowe

Z najbardziej popularnych gadów przeznaczonych do trzymania w terrarium można wyróżnić węże mahoniowe oraz zbożowe. Oba gatunki idealnie nadają się dla początkujących terrarystów. Wąż mahoniowy dorasta maksymalnie do 130 cm długości i w naturze zamieszkuje tereny Afryki na południe od Sahary. Z kolei wąż zbożowy odznacza się wyjątkowo kolorowym ubarwieniem, a w naturalnym środowisku żyje głównie w środkowej i południowej Ameryce Północnej.

 

diversa.info.pl - sklep z terrariami i meblami akwarystycznymi.

Życie z kotem

Przygarnięcie do swojego domu kota nie jest wyczynem ani wyjątkowo bohaterskim ani...

Zakup egzotycznego...

Zakup egzotycznego zwierzęcia to bez wątpienia bardzo ważna decyzja, którą z...

Telefon: +48 12 378 49 05

Zobacz także

Sprawdź slepy zoologiczne

Royal canin Karma Hill's i hills Cat food and accessories Katzennahrung, Katzenfutter Aliments et accessoires pour chats Hills
Accesorios para gatos, pienso húmedo para gatos Aliments et accessoires pour chats Hill's Hill's Kutyaeledel Cat food and accessories
Purina Hill's Lojas de animais Hills Hill's Chovateľské potreby