Najczęściej hodowane gatunki zwierząt egzotycznych

Wraz z wzrastającym zainteresowaniem terrarystyką, w sklepach zoologicznych pojawia się coraz większa liczba egzotycznych zwierząt, które można hodować w domowych terrariach. Wśród nich pojawiają się już nie tylko kameleony czy różne odmiany jaszczurek, ale także węże, ptaszniki, skorpiony czy modliszki.

Zwierząt pochodzących z tropikalnych lasów jest bez wątpienia całe mnóstwo. Oczywiście nie każdy gatunek jest przystosowany do hodowli w terrarium, jednak jest ich na chwilę obecną tak dużą, że każda osoba zafascynowana terrarystyką może znaleźć idealnego zwierzaka dla siebie. Oto przegląd najbardziej popularnych zwierząt egzotycznych.

Kameleony i jaszczurki hodowlane

Kameleon jeszcze do niedawna był niewątpliwie numerem jeden wśród zwierząt hodowanych w terrariach. Najbardziej popularną odmianą jest kameleon jemeński, którego można nabyć już za około siedemdziesiąt-osiemdziesiąt złotych. Równie dużą popularnością wśród entuzjastów terrarystyki cieszą się kameleony lamparcie, jednak ceny zwierząt tego typu gatunku są znacznie wyższe (sięgają nawet trzystu-czterystu złotych).

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z terrarystyką, mogą zdecydować się na hodowlę jednej z odmian jaszczurek. Jaszczurki hodowlane są także dość powszechnie trzymanymi zwierzętami w terrariach, a ich popularność wiąże się głównie z niewielkimi rozmiarami oraz względnie dość prostymi do zapewnienia warunkami rozwoju. Zwierzęta te są łatwe w hodowli, bardzo przyjacielskie, a dodatkowo pozwalają się brać na ręce. Z popularnych jaszczurek hodowlanych można wymienić chociażby gekona otrzęsionego, gekona lamparciego oraz agamę brodatą.

Pająki, skorpiony i owady

Wszelkiego rodzaju pająki, skorpiony oraz owady cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem w porównaniu z jaszczurkami domowymi, ale nie oznacza to, że z ich hodowli nie można czerpać satysfakcji. Z najczęściej wybieranych pająków należy wymienić przede wszystkim ptaszniki. Ptasznik ognisty, olbrzymi czy trynidadzki – to ładnie ubarwione pajęczaki, które znakomicie sprawdzą się do hodowli w terrarium.

Nieco bardziej doświadczeni terraryści chętnie zajmują się także hodowlą skorpionów oraz różnego rodzaju owadów. Z ciekawszych gatunków można wymienić chociażby efektownego skorpiona skalnego, który jest spokojnym, nieagresywnym zwierzęciem o słabym jadzie. Może być hodowany nawet przez początkujących terrarystów.

Z owadów można natomiast wyróżnić karaczany, modliszki, pluskwiaki czy straszyki. Największą popularnością wydają się cieszyć głównie bezskrzydłe karaczany, zamieszkujące
w naturze tropikalne lasy Madagaskaru. Różne gatunki karaczanów można hodować nawet w jednym terrarium, gdyż owady te nie są wobec siebie agresywne.

Węże mahoniowe i zbożowe

Z najbardziej popularnych gadów przeznaczonych do trzymania w terrarium można wyróżnić węże mahoniowe oraz zbożowe. Oba gatunki idealnie nadają się dla początkujących terrarystów. Wąż mahoniowy dorasta maksymalnie do 130 cm długości i w naturze zamieszkuje tereny Afryki na południe od Sahary. Z kolei wąż zbożowy odznacza się wyjątkowo kolorowym ubarwieniem, a w naturalnym środowisku żyje głównie w środkowej i południowej Ameryce Północnej.

 

diversa.info.pl - sklep z terrariami i meblami akwarystycznymi.

Wiecznie głodny pies

Psy jedzą gdy są głodne. Wydaje się to dość oczywistą informacją. Jednakże...

Kocie kosmetyki – czego...

Uwielbiamy dbać o swoich miauczących domowników. Choć koty należą do...

Telefon: +48 12 378 49 05

Zobacz także

Sprawdź slepy zoologiczne

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam. Quisque semper justo at risus. Donec venenatis, turpis vel hendrerit interdum, dui ligula ultricies purus, sed posuere libero dui id orci. Nam congue, pede vitae dapibus aliquet, elit magna vulputate arcu, vel tempus metus leo non est. Etiam sit amet lectus quis est congue mollis. <br /><br /> Phasellus congue lacus eget neque. Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.